www.arifturkmen.com.uk | ENGLAND - ENGLISH

Göz kapağı estetiği

PROF.DR.ARİF TÜRKMEN.COM | PLASTİC SURGERY

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) Yaşın ilerlemesiyle birlikte gözün üst ve alt kapaklarındaki cilt dokusunun sarkması ve cildin altindaki dokularin gevsemesi sonucu gelişen torbalanmalar kişilerde yorgun ve sağlıksız bir görünüme neden olmaktadır. Gözlerdeki rahatsız edici bu sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan estetik cerrahi operasyonlara göz kapağı estetiği (blefaroplasti) denilmektedir.
Göz kapağı estetiği niçin yapılır? Yaşlılık belirtisi daha çok üst göz kapaklarında kendini gösterir. Bu alandaki deri fazlalıkları, ince kırışıklıklar ve sarkmalar özellikle gözaltı torbalarının olması durumunda kişinin yorgun ve mutsuz görünmesine neden olur. Hafif olan kırışıklıklar ve göz altında çökmeler dolgu ve botoks uygulamaları ile düzeltilebilirken doku sarkması ve derin kırışıklıklar söz konusu olduğunda cerrahi operasyon kaçınılmaz hale gelmektedir. Göz kapağı düşüklüğü problemleri, kişilerin görüş kısıtlığına ve görme bozukluklarına neden olması sebebiyle yaşam kalitesini düşürmektedir. Göz kapağı estetiği, göz kapağı düşüklüğü yaşayan hastalar için hem estetik hem de sağlık açısından değerlendirildiğinde tavsiye edilebilen bir cerrahi islem diyebiliriz.

Göz kapağı estetik ameliyat riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi göz kapağı estetiği ameliyatında da bazı riskler mevcuttur. Bu operasyon ertesinde nadiren de olsa kanama, enfeksiyon, yara açılması, aşırı belirgin yara izi gibi durumların oluşabilir. Ayrıca alt göz kapağı estetiği yaptıran hastaların bazılarında göz kapağının aşağı çekilmesi gibi bir durum gözlenebilir. Genellikle geçici olan bu durum düzelmediği zaman ikinci bir cerrahi operasyon işlemi gerekli olabilmektedir. Hastalarda ameliyat sonrası kas zayıflaması veya genetik unsurlar nedeniyle meydana gelen göz kapağı düşüklüğü sorunu yaşanabilir. Sorunun derecesine göre planlama yapılır. Ağır kapak düşüklüklerinde ameliyat ile düzeltmek gerekebilir.


Estetik göz kapağı ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Göz kapağı estetiği ameliyatlarını olumsuz etkileyebilecek rahatsızlıklar varsa bunlar muhakkak doktorla konuşulmalıdır. Özellikle göz tansiyonu, hipertansiyon, tiroit hastalığı ve göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar bu ameliyat için risk artırıcı durumlardır. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Göz kapağı estetiği kimler için uygundur?

Estetik göz kapağı ameliyatları plastik cerrahi uzmanları tarafından genellikle 30 yaş ve üzeri göz kapağı sorunu olan kişilere önerilmektedir. Genellikle daha genç bir görünüm kazandırmak için yapılan bu operasyonlar bazen genetik faktörler nedeniyle göz kapağında problemler yaşayan kişilere de yapılabilmektedir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası

Göz kapağı estetik ameliyatı sonrası hasta, göz kapaklarına pansuman yapıldıktan birkaç saat sonra evine gidebilir. Göz kapağı ve çevresinde 2-3 gün şişlik ve morluklar olabilir. Şişliklerin ve morlukların azalması için soğuk uygulanması faydalıdır. Ayrıca ilk 1-2 gün hafif ağrı da olabilir, bu Göz kapağı estetik ameliyatı sonrası hasta, göz kapaklarına pansuman yapıldıktan birkaç saat sonra evine gidebilir. Göz kapağı ve çevresinde 2-3 gün şişlik ve morluklar olabilir. Şişliklerin ve morlukların azalması için soğuk uygulanması faydalıdır. Ayrıca ilk 1-2 gün hafif ağrı da olabilir, bu