www.arifturkmen.com.uk | ENGLAND - ENGLISH

Liposakşın (Liposuction)

PROF.DR.ARİF TÜRKMEN.COM | PLASTİC SURGERY

Liposakşın (Liposuction)

Lipusuction nedir? Liposuction, fazla yağları vücuttan çıkararak belirli bölgeleri şekillendirmek için kullanılan bir cerrahi prosedürdür. Bu işlem genellikle bel, karın, kalçalar, uyluklar, dizler, üst kollar, çene ve boyun gibi bölgelere uygulanır.
Liposuction, zayıflama yöntemi olarak kullanılmaz, daha çok vücudun belirli bölgelerindeki istenmeyen yağ birikimini gidermek ve vücut şekillendirmek için kullanılır. Vücudun belirli bölgelerindeki yağ birikimleri genellikle diyet ve egzersizle giderilemez ve genetik faktörler nedeniyle oluşur.
Liposuction işlemi genellikle genel anestezi altında yapılır ve bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilir. İşlem sırasında, plastik cerrah bir kanül adı verilen ince bir aleti deri altındaki yağ tabakasına yerleştirir ve bu kanül yardımıyla yağlar vücuttan emilir. Bu işlem sonrasında hastaların iyileşmesi birkaç gün sürebilir.

Liposuction Yöntemleri

Liposuction, yağ hücrelerini belirli bölgelerden bir makine yardımıyla emerek vücudun şekillendirilmesine yardımcı olan bir tür estetik cerrahi işlemdir. Liposuction tekniği çeşitli yöntemlerle uygulanabilir.


Tumescent Liposuction

Tumescent liposuction, liposuction işlemlerinin en yaygın şeklidir. Bu yöntem, genellikle genel ya da lokal anestezi altında ve hastanın lokalize yağ birikimlerini almak için etkili ve güvenli yöntem olarak kabul edilir. İşlem, “tumescent” sıvısının belirli bir vücut bölgesine enjekte edilmesi ile başlar. Bu sıvı genellikle; lidokain (lokal bir anestezik), vazokonstriktör (kan damarlarını daraltan bir ilaç) ve serum fizyolojik (tuzlu su) içerir. Bu çözelti, yağ hücrelerini şişirir (tumescent hale getirir) ve onları alınmasını (aspire edilmesini) daha kolay hale getirir. Daha sonra, yağları vücuttan çekmek için deri altına bir kanül adı verilen ince bir tüp yerleştirilir. Kanül, vakum etkisi oluşturan bir makinaya bağlanarak, oluşan vakum yağları kanül yardımı emerek çeker. Tumescent liposuction sonucunda daha az kan kaybı, daha az morarma ve genellikle daha hızlı iyileşme sür esi gözlenir.

  • Güç Destekli Liposaksin (LİPOMATİK)
  • Lazer Destekli Liposuction (SMART -LIPO)
  • Ultrasonik Liposuction (VASER)

00