www.arifturkmen.com.uk | ENGLAND - ENGLISH

MEME KÜÇÜLTME (Göğüs)

PROF.DR.ARİF TÜRKMEN.COM | PLASTİC SURGERY

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı Meme kadın güzelliğinin ve cinsel kimliğinin şüphesiz en önemli unsurlarından biridir. Kadınların memelerinin normal kabul edilenden büyük olması ya da memelerin büyüklüğünden dolayı vücudun kalanı ile orantılı bir görünüm elde edilememesi birtakım sorunlara neden olabilir. Ortaya çıkan sorunlar yalnızca estetik kaygıya neden olmadığı ve kadın fiziksel bazı sorunlarla karşı karşıya kaldığı için meme küçültme ameliyatının yalnızca estetik amaçlarla değil sağlık açısından bir gereklilik olarak uygulandığı söylenebilir. Meme küçültme ile kadınların meme dokusunun vücut hatları ile uyumlu olacak şekilde yeniden şekillendirilmesi amaçlanır. Etkili ve kalıcı sonuçlar alınmasını sağlayan bu cerrahi prosedür, memelerin büyük boyutundan kaynaklanan fiziksel sorunları ortadan kaldırarak kadınların yaşam kalitesini artırır. Ayrıca istediği boyutlarda, daha estetik görünen memelere sahip olmak kadınların öz güvenini artırarak psikolojik sağlığına da katkıda bulunur. Meme küçültme ameliyatları hasta özelinde gerek görülmesi halinde meme dikleştirme ameliyatları ile kombine şekilde uygulanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Uygulanır?

Kadınların memelerinin boyutundan kaynaklı olarak yaşadıkları fiziksel sirt agrisi, bel agrisi, meme kivriminin altinda oluşan pisikler ve hareket kabiliyetin azalmasi gibi sorunlar olduğu gibi ve psikolojik sorunların giderilmesi için uygulanır. Sosyal yaşamda görünümleri nedeniyle sorun yaşayabilen kadınlar öz güven eksikliği ile karşı karşıya kalabilirler. Kıyafet seçiminden aktivite kısıtlılığına varan farklı şikayetler yaratan meme büyüklüğü gelişmiş tıbbi teknikler ile deneyimli cerrahlar tarafından sorun olmaktan çıkarılabilir. Tüm bu sayılan şikayetlere ek olarak büyük meme yapısına sahip kadınlarda memelerin altında pişik, mantar, enfeksiyon oluşması ya da boyun ve sırt ağrıları gibi nedenlerle yaşam kalitelerinin azalması gibi istenmeyen bir durumla karşılaşılabilmektedir.


Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Rekonstrüktif bir cerrahi prosedür olan meme küçültme ameliyatı memelerinin boyutundan dolayı sırt ve boyun ağrıları yaşayan hatta zaman zaman kamburluk sorunuyla karşı karşıya kalan kadınlara uygulanabilir. Memelerinin büyüklüğünden şikayet eden kadınların meme küçültme ameliyatı olması için genel sağlık durumlarının ameliyata uygun olması gerekir. Meme küçültme genellikle meme gelişimi tamamlandıktan yani 18 yaşından sonra yapılmasına karşın hastanın çok ciddi fiziksel sorunlar yaşamasına bağlı olarak doktorun ve ailenin onayı ile 18 yaşından önce de meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Operasyon planlanması sürecinde hastaların genel sağlık durumları ve düzenli olarak kullandıkları ilaçların olup olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır.