www.arifturkmen.com.uk | ENGLAND - ENGLISH

Yanak Estetigi (Bişektomi)

PROF.DR.ARİF TÜRKMEN.COM | PLASTİC SURGERY

Hollywood Yanağı Estetiği (Bişektomi)

Hollywood Yanağı Estetiği Güzellik trendleri zamanla değişebilse de güzellik algısı simetriyle, Da Vinci’nin ortaya çıkarmış olduğu “altın oran” ile ilişkilidir. Güzelliğin simetriyle ilişkisinin fark edilmesi, estetik cerrahi işlemlerinde de simetrinin sağlanması ve korunması için yol gösterici olmuştur. Kadınların ergenlik dönemine kadar yuvarlak ve dolgun yüz hatları daha şirin ve sempatik görünmekle birlikte zaman ilerledikçe kesin ve düzgün sınırlara sahip olmak daha ilgi çekici kabul edilmektedir. Eski dönemlerde yuvarlak hatlar daha favori olsa da, günümüzün algısı keskin yüz hatlarının daha estetik göründüğü şeklindedir. Popüler yüz güzelleştirme işlemlerden biri de Hollywood Yanağı Estetiği ya da diğer bir adıyla “Bişektomi” dediğimiz uygulamadır.
Bu operasyona tıpta “bişektomi” denir. Plastik cerrahlar tarafından uzun zamandır uygulanmaktadır. Bu yolla yüzün şekillendirildiği operasyon basında “Hollywood yanağı” olarak da anılmaktadır. Yüzün farklı noktalarında yağ dokuları mevcuttur. Yanak bölgesinde bulunan yağ dokularının (torbalarının) alınması ile gerçekleştirilen Hollywood yanağı estetiğinde cerrahi müdahale ile yüze daha ince bir görünüm kazandırılır ve elmacık kemiklerinin ortaya çıkması sağlanır. Tabi ki yanakta bulunan bu yağ dokuları sadece kilo ile ilişkili değildir. Kilosu az olan hastalarda da yanak yağ torbaları bulunabilmektedir. Basit bir cerrahi operasyonla alınan bu yağ torbaları yüzün daha ince ve yanak altı bölgesinin daha çukur olmasını sağlar. Yüz güzelleştirilmesi için yanakta yapılan bu ameliyata Hollywood yanağı estetiği (Bişektomi) denir.

Bişektomi (Hollywood Yanağı) kimlere uygulanır?

Daha çok keskin ve düz yüz hatlarına sahip olmak isteyen kimselere uygulanır. İnsanlar 18-20’li yaşlarına kadar yuvarlak ve henüz kemik yapısı oturmamış bir yüz hattına sahiptirler. Bu nedenle, bu işlem için 20-25 yaşlarının beklenmesi önerilir. Hollywood yanağı estetiği 20 yaşını doldurmuş ve yüz kemik-yumuşak doku yapısı oturmuş cok asiri kilosu mevcut olmayan kişilere daha guzel sonuç verebilmektedir. Orta yaş ve üstü kişilerde sıkça talep edilen bir işlemdir.


Yanak estetiğinde dolgu işlemi yapılır mı?

Estetik yanak işlemlerinde hastanın isteği doğrultusunda elmacık kemiklerini daha belirginleştirmek için kombine olarak dolgu işlemi de yapılabilmektedir.

Hollywood yanağı ameliyatsız yapılır mı?

Yanak inceltme ve şekillendirmenin en kalıcı yöntemi cerrahi yöntemdir. Bunun dışında ısı ve enerji bazlı bazı uygulamaların, bölgesel incelmede olduğu gibi yanakların inceltilmesinde de kullanılması mümkündür. Ancak bu uygulamaların kalıcılığı bişektomi ameliyatı kadar uzun sürmez.